Plánování cestování zahrnuje více než jen výběr destinace a balení kufrů. Aby vaše cesta proběhla hladce a bez nepříjemných překvapení, je důležité předem zjistit několik klíčových informací o cílové zemi. Zde je seznam základních aspektů, na které byste se měli zaměřit:

Cestovní doklady: Občanský průkaz nebo cestovní pas?

V rámci Evropské unie můžete cestovat s platným občanským průkazem. To platí i pro některé další evropské země, jako je Norsko, Island, Lichtenštejnsko a Švýcarsko. Nicméně některé státy mimo EU vyžadují cestovní pas a to včetně Anglie. Před cestou si ověřte aktuální požadavky na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Mobilní data a roaming

V zemích EU můžete využívat mobilní služby za stejných podmínek jako v České republice, díky principu „roam like at home“. To znamená, že za volání, SMS a data neplatíte žádné dodatečné poplatky. Mimo EU se však mohou poplatky výrazně lišit. To se zásadně týká Švýcarska, kde je roaming velmi drahý. Naopak v případě Anglie stále platí tarify jako v rámci EU. Před cestou si proto ověřte roamingové sazby u svého operátora nebo na jeho webových stránkách, například u T-Mobile

Elektrické zásuvky a napětí

Většina evropských zemí používá napětí 220–240 V a frekvenci 50 Hz, což je shodné s Českou republikou. Nicméně tvar zásuvek se může lišit. Například ve Velké Británii se používají tříkolíkové zásuvky typu G. Před cestou si proto zjistěte, jaký typ zásuvek se v dané zemi používá, a případně si pořiďte vhodný adaptér. Rozdílné zásuvky naleznete např. i ve Švýcarsku nebo Itálii.

 

 

 

Měna a směnný kurz

Ne všechny evropské země používají euro (€). Například v Polsku je oficiální měnou polský zlotý (PLN), v Maďarsku maďarský forint (HUF) a ve Švýcarsku švýcarský frank (CHF) a samozřejmě v Anglie se používá libra. Aktuální směnné kurzy si ověřte před cestou, abyste měli představu o hodnotě místní měny vůči české koruně.

Věk pro konzumaci alkoholu

Věk, od kterého je legální konzumovat alkohol, se v jednotlivých zemích liší. Například v Itálii a Francii je legální věk pro konzumaci alkoholu 18 let, zatímco v severských zemích, jako je Švédsko, je to 20 let. Před cestou si ověřte místní legislativu, abyste předešli případným nedorozuměním.

Závěr

Důkladná příprava před cestou vám může ušetřit mnoho starostí a nepříjemností. Informujte se o specifikách cílové destinace a užijte si svou cestu naplno a bez obav.

INDIVIDUÁLNÍ POPTÁVKA ŠKOLNÍHO ZÁJEZDU

Vyplňte níže uvedený formulář a my se vám brzy ozveme.

Kontaktní informace
Údaje o zájezdu
Preferovaný termín zájezdu